زنگ تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران

زنگ: تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران هنرمندان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اجتماعی مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ یک زلزله شناس با بررسی زمین لرزه های ۱۰ سال اخیر اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: مانیتورینگ خردلرزه ها در دو سمت شرق و غرب پ

مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

مانیتور لرزه ای دو سوی پایتخت

عبارات مهم : ایران

جزئیات چند ساعت قبل از زلزله عصر دوشنبه فیروزکوه

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ یک زلزله شناس با بررسی زمین لرزه های ۱۰ سال اخیر اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: مانیتورینگ خردلرزه ها در دو سمت شرق و غرب پایتخت می تواند اطلاعات موثر -پیش نشانگر – راجع به واکنش‌ها گسل های مهم ارائه کند. ۱۱۸۵ زلزله بالای ۵/ ۲ ریشتر در دهه گذشته در شعاع ۱۵۰ کیلومتری شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ داده که غالب آنها در پهنه ای خاص واقع در شرق استان (حوالی فیروزکوه) بوده هست. زلزله های دو ماه گذشته در کشور همچون زلزله عصر دوشنبه فیروزکوه، «پیش لرزه» هایی داشته است که این عنوان امکان پیش آگاهی از زلزله مهم مشروط به رهگیری خردلرزه ها را بیان می کند.

مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

مانیتور لرزه ای دو سوی پایتخت تصویر لرزه خیزی دهه اخیر پایتخت کشور عزیزمان ایران و اطراف آن

یک زلزله شناس مسوول، با مطالعه واکنش‌ها گسل های فعال در داخل و خارج از حریم پایتخت، راجع به پیامد غفلت از «مانیتورینگ دقیق زون های لرزه ای شرق و غرب استان تهران» هشدار داد. بررسی هایی که علی بیت اللهی مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات مسکن راجع به «عقبه» زلزله عصر دوشنبه فیروزکوه انجام داده هست، نشان می دهد: این زمین لرزه ۳/ ۴ ریشتری چند ساعت بعد از سه پیش لرزه ۳/ ۱ تا ۳ ریشتری در همین منطقه به عنوان «حساس ترین پهنه لرزه ای اثرگذار بر تهران» رخ داد و از آنجا که در غالب زلزله های بزرگ ماه های اخیر در کشور نیز وقوع تعدادی پیش لرزه در ساعات یا روزهای قبل از رخداد به ثبت رسیده، مورد نیاز است جهت پایتخت، «عملیات خاص پایش خردلرزه ها دست کم در محدوده گسل های اصلی» شروع شود. بیت اللهی که دبیر کارگروه مخاطرات در ستاد مدیریت بحران پایتخت کشور عزیزمان ایران را نیز برعهده دارد، با استناد به گراف ۱۰ ساله از زمین لرزه های پایتخت کشور عزیزمان ایران و اطراف آن اعتقاد است: منطقه ای در نزدیکی فیروزکوه که زلزله عصر دوشنبه در آنجا رخ داد، پهنه لرزه ای «فعال» و محل عبور و تلاقی گسل های متعدد لرزه زا محسوب می شود به طوری که این منطقه واقع در شرق تهران، به مراتب زیاد از غرب استان طی ۱۰ سال اخیر دچار زلزله های خرد تا میانگین بوده است.

پهنه زلزله ۳/ ۴ ریشتری فیروزکوه در فاصله ۹۵ کیلومتری حاشیه شرقی پایتخت کشور عزیزمان ایران واقع شده است است و محل تلاقی گسل های مشاء و شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین گسل های مشاء و فیروزکوه است که از این منظر بااهمیت ترین ناحیه لرزه ای موثر بر رخداد زلزله احتمالی پایتخت کشور عزیزمان ایران می تواند باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ یک زلزله شناس با بررسی زمین لرزه های ۱۰ سال اخیر اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: مانیتورینگ خردلرزه ها در دو سمت شرق و غرب پ

مطالعات بیت اللهی مشخص می کند: تجمع زمین لرزه های رخ داده طی ۱۰ سال گذشته در شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران زیاد از غرب این استان بوده و در شرق، جهت مکان وقوع زلزله ها به سمت محل اتصال گسل های مشاء و شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. با این حال به رغم رهاشدن مکرر انرژی لرزه ای در دو سمت شرقی و غربی پایتخت، به علت «خلأ تجهیزات و دستگاه های اندازه گیری دقیق حرکت گسل ها»، امکان برآورد میزان تخلیه تنش وجود ندارد. این زلزله شناس با تاکید بر ضرورت عوض کردن نگاه به رژیم لرزه خیزی مناطق متفاوت کشور، به «دنیای اقتصاد» گفت: رخدادهای دست کم دو ماه اخیر در استان های متفاوت کشور نشان داد در شهرهایی که انتظار زلزله بزرگ وجود نداشت، زمین لرزه اتفاق افتاد و در شهرهایی که احتمال زلزله بزرگ در آنها مطرح هست، اطلاعات ناقصی از سوابق فعالیت گسل های مهم آن مناطق در اختیار است که در عصر تازه که دوره آخر آرامش زمین عنوان می شود، «پایش خردلرزه ها با نشانه زیرذره بین قرار دادن تغییرات محسوس در ریتم وقوع آنها» یک نیاز فوری جهت شهرهای لرزه خیز به حساب می آید.

۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ زلزله ای با بزرگای ۳/ ۴ ریشتر در شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ داد. قبل از آن نیز سه پیش لرزه خفیف با بزرگای ۲/ ۳ و ۳/ ۱ و ۹/ ۱ در حوالی رومرکز زلزله مذکور از سحرگاه همان روز از ساعت ۵:۳۸ تا حدود ۶ صبح رخ می دهد. ساعت وقوع زلزله ۳/ ۴ ریشتری فیروزکوه ۱۷:۲۰ بوده هست. بعد از زلزله ۳/ ۴ ریشتری فیروزکوه (۲۵/ ۱۰/ ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۰) زلزله خفیف دیگری با میل به سمت شهر دماوند با بزرگی ۲ در حوزه شهری شهر دماوند در ساعت ۱۷:۳۸ (۱۸ دقیقه بعد از زلزله ۳/ ۴ فیروزکوه) رخ می دهد. زون وقوع زلزله ۳/ ۴ فیروزکوه، از نظر لرزه خیزی فعال و در بر دارنده گسله های لرزه زای متعددی هست. فاصله رومرکز زلزله از شهر فیروزکوه ۱۰ کیلومتر و در سمت غربی شهر واقع می گردد. همچنین این زلزله در ۵۵ کیلومتری شرق شهر دماوند، ۹۵ کیلومتری حاشیه شرقی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و حدود ۱۱۲ کیلومتری از مرکز شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و در شرق آن واقع می شود.

در شرق تهران، گره تکتونیکی مهمی وجود دارد که محل تلاقی گسل های مشا و گسل شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. این ناحیه یکی از بااهمیت ترین نواحی فعال و لرزه خیز در اطراف شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران است که موجب شده است است رخداد زلزله ها در شرق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به غرب آن به مراتب زیاد باشد.

مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

مراکز جمعیتی لواسان، آبادی ایرا، جوارد، کلگدر و رسانان در محدوده این گره تکتونیکی واقع می شوند. رومرکز زلزله ۳/ ۴ فیروزکوه حدود ۸۰ کیلومتری شرقی پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفته هست. لرزه خیزی یک ماه گذشته محدوده شرقی و غربی کلان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که هم در زلزله ملارد(زلزله با بزرگی ۲/ ۵ ریشتری مورخ ۲۹ آذر ۱۳۹۶) و هم در زلزله ۳/ ۴ ریشتری فیروزکوه، شرق و غرب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار تنش لرزه ای بوده اند و اینکه تا چه حد از تنش موجود در این گستره فعال و لرزه خیز رها شده است هست، امری است که صحبت در خصوص آن به علت عدم اندازه گیری های دقیق حرکات گسلی با تردید همراه هست. در هر حال وقوع زلزله های شرقی و غربی شهر تهران، معرف لرزه خیزی ناحیه و فعال بودن گسله های اطراف هست. در شکل ۲ رخداد زلزله های ماه گذشته نشان داده شده است هست. دو سال پیش در سوم شهریور ۱۳۹۴ در همین ناحیه (به فاصله تقریبی ۶ کیلومتری از زلزله ۳/ ۴ ریشتری) زلزله ای با بزرگی ۶/ ۴ ریشتر نیز رخ داده است که دال بر فعال بودن گسله های منطقه هست. همچنین ۲۴ خرداد امسال نیز زلزله ای به بزرگی ۴ ریشتر در این منطقه به ثبت رسید.

لرزه خیزی دهه اخیر پایتخت کشور عزیزمان ایران و اطراف آن

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ یک زلزله شناس با بررسی زمین لرزه های ۱۰ سال اخیر اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: مانیتورینگ خردلرزه ها در دو سمت شرق و غرب پ

بیت اللهی در مطالعه ای که انجام داده هست، توزیع زمین لرزه های رخ داده در پایتخت کشور عزیزمان ایران و اطراف آن طی ۱۰ سال گذشته که به وسیله شبکه متراکم لرزه نگاری کشوری ثبت شده است اند را در یک تصویر آورده هست. این مطالعه نشان می دهد: زلزله های نشان داده شده است از بزرگای ۵/ ۲ ریشتر و بزرگ تر از آن هستند. یک هزار و ۱۸۵ زلزله با بزرگی ۵/ ۲ و بزرگ تر از آن تا دی ماه ۱۳۹۶ در گستره ای به شعاع ۱۵۰ کیلومتر از مرکز شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ثبت شده است اند. توصیه جالب توجه تجمع زلزله ها در محدوده شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران و در حوالی زلزله ۳/ ۴ فیروزکوه (زلزله مورخه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶) با آهنگی به سمت محل اتصال گسل شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران و گسل مشا در جنوب منطقه لواسان است که محدوده رخداد زلزله را مهم می نماید.

اگر به سه سال نمونه ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ به عنوان لرزه خیزی هر سال پایتخت کشور عزیزمان ایران دقت شود، متوجه می شویم که سمت غربی تهران، از لرزه خیزی به مراتب کمتری برخوردار هست. تنها رخداد زلزله ملارد در ۲۹ آذرماه ۱۳۹۶ و حدود ۲۰ بعد لرزه آن را با تجمعی از زلزله ها همراه ساخته هست. این توصیه که علاوه بر سمت شرقی پایتخت کشور عزیزمان ایران که قیمت رخداد بالایی را نشان می داده هست، سمت غربی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز با رخداد زلزله های ملارد فعال نشان داده می شود، توصیه حائز اهمیتی است که مورد نیاز می نماید دو سمت غربی و شرقی کلان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و به خاص در محل اتصال گسل های بزرگ و لرزه زای شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران و گسل مشا به طور دقیق تحت مانیتورینگ دقیق حرکت و تنش قرار گیرد.

مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

پدیده تکتونیکی ممتاز در سوی شمالی و شرقی کلان شهر تهران، گسل طویل و لرزه زای مشا هست. این گسل در حوالی محدود لواسان بزرگ با گسل شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران و در ناحیه فیروزکوه، با گسل فیروزکوه متصل می شود. گسل فیروزکوه، گسلی است با راستای شمال شرق – جنوب غرب و از مجاورت شهر فیروزکوه رد می شود. شیب این گسل به سوی جنوب شرق است و در بخش غربی آن سنگ های سازند لار، رسوبات پالئوژن و کنگلومرای نئوژن (از سوی جنوب و جنوب شرقی) روی رسوبات آبرفتی کواترنر دشت فیروزکوه (در شمال و شمال غربی) رانده شده است اند.

گسل مشا دارای سازوکار فشاری با مولفه «راستالغز راستگرد» هست. این گسل از گستره قزوین با درازای حدود ۲۱۰ کیلومتر تا شرق استان پایتخت کشور عزیزمان ایران امتداد دارد. گسلی است مهم و لرزه زا که در جهت آن گستره بلند البرز از شمال روی گستره چین های کناری البرز در جنوب رانده شده است است.

حدس زده می شود که زمین لرزه ۲۷ مارس ۱۸۳۰ میلادی دماوند – شمیرانات با بزرگی تخمین زده ۱/ ۷ ریشتر مرتبط با این گسل باشد. سوی غربی گسل فیروزکوه از حاشیه شرقی شهر تهران، حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. گسل مشا نیز در دو سوی شمال شرق و شمال غربی که با گسل شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران مجانب می شود بین ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر از حاشیه شهری تهران، فاصله دارد. بنابراین قطعا فعالیت این گسله ها، فعالیت لرزه ای گسل های مرتبط با شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز تلقی می گردد. این زلزله شناس مسوول، در آخر مطالعه خود آورده است: شرق و غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران مجبور تنش های تکتونیکی و رها شدن مکرر انرژی لرزه ای است و بااهمیت ترین گواه لرزه خیزی پهنه پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

واژه های کلیدی: ایران | تهران | زلزله | شرق تهران | استان تهران | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs