زنگ تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران

زنگ: تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران هنرمندان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فرمول برد – برد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

عرضه‌های اولیه همواره جهت فعالان بازار سرمایه یک عنوان جالب و فرصتی مناسب جهت کسب بازدهی‌های چشمگیر قلمداد می‌شود. عرضه‌های اولیه در صورت طی مسیر مناسب و با قیم

فرمول برد – برد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

فرمول برد – برد در بورس تهران

عبارات مهم : بازار

عرضه های اولیه همواره جهت فعالان بازار سرمایه یک عنوان جالب و فرصتی مناسب جهت کسب بازدهی های چشمگیر قلمداد می شود. عرضه های اولیه در صورت طی مسیر مناسب و با قیمت گذاری صحیح می تواند به ورود نقدینگی تازه به بازار سهام منجر شود. درحالی موتور عرضه اولیه سهام شرکت های تازه از ماه های نهایی سال گذشته به وسیله شرکت بورس خاموش شد که آخر بنا به تصمیماتی مقرر شد نخستین عرضه اولیه امسال در روز جاری صورت گیرد. فعالان بازار انتظار زیادی جهت تجربه مجدد عرضه های اولیه ها کشیدند.

هر چند 2ماه ابتدایی سال و در دوران اوج بازار (ثبت بازدهی 1/ 5درصدی بورس تا آخر اردیبهشت ماه) انتظار می رفت عرضه اولیه و ورود شرکتی تازه به بازار سهام صورت گیرد، ولی مسوولان بازار ترجیح دادند این امر را به تعویق بیندازند.به این ترتیب بعد از گذشت بیش از 5ماه از توقف عرضه های اولیه، شاهد ورود مجدد شرکت های تازه به بازار هستیم. بررسی شرایط کنونی بازار سهام نشان از آمادگی کامل جهت این عنوان دارد. شروع مجدد عرضه های اولیه در حالی مجددا استارت می خورد که طی بیش از یک هفته گذشته قیمت عمومی سهام رشد مناسبی را تجربه کرده هست. داد و ستدهای سهام نیز طی یک هفته اخیر از اوضاع رکودی خارج شده است و حجم و ارزش معاملات به محدوده بالاتری رشد کرده هست. تمامی این عوامل نشان از آمادگی شرایط بازار جهت عرضه های اولیه دارد. به عبارت دیگر با توجه به شرایط مثبت کنونی معاملات می توان نتیجه های مطلوبی از شروع مجدد عرضه های اولیه گرفت.

اختلافات بر سر شروع مجدد عرضه ها

فرمول برد – برد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در حالی از امروز شاهد شکل گیری عرضه اولیه در بازار سهام هستیم که بین فعالان تالار شیشه ای نسبت به این عنوان اختلاف وجود دارد. بعضی فعالان معتقدند شرایط کنونی جهت عرضه های اولیه مناسب نیست، آیا که فضای مثبت بازار هم چنان کم جان است و این عرضه ها باعث ضربه به معاملات سهام خواهند شد. این فعالان زیاد سفته بازانی هستند که در هیچ زمانی عرضه های اولیه را مناسب نمی دانند. این گروه سهامداران با تکیه بر اوضاع فعلی بازار سهام، ورود شرکت های تازه به بازار را سریع می دانند و این قبیل عرضه ها را عامل خروج نقدینگی از دیگر سهم های بازار عنوان می کنند.بر اساس عقیده این گروه تشکیل صف فروش جهت تامین نقدینگی در جهت خرید سهم جدید، فضای منفی در دیگر سهم های بازار و کلیت بورس ایجاد خواهد کرد.

جالب آنکه، بسیاری از این افراد در شرایط رکودی معاملات اگر عرضه اولیه در بازار صورت نگیرد، انتقادات زیادی به عدم انجام عرضه اولیه وارد می کنند و اوضاع نامساعد بازار را به نبود انگیزه و تنوع نسبت می دهند. در برابر ولی گروهی دیگر قرار دارند که عرضه های اولیه را مناسب ارزیابی می کنند؛ به عقیده دسته ای از فعالان بازار، عرضه های اولیه چنانچه در وقت مناسب خود صورت گیرد، نه تنها نقش سازنده و توسعه ای خواهد داشت، بلکه ورود نقدینگی تازه را نیز به همراه خواهد داشت. از نظر این کارشناسان هر عرضه ای تقاضای خودش را دارد، منتها خریداران باید شرایط مناسب عرضه اولیه را مد نظر داشته باشند.

عرضه‌های اولیه همواره جهت فعالان بازار سرمایه یک عنوان جالب و فرصتی مناسب جهت کسب بازدهی‌های چشمگیر قلمداد می‌شود. عرضه‌های اولیه در صورت طی مسیر مناسب و با قیم

بازی دو سر باخت

خصوصیات خرید و فروش در گروه اول به این صورت است که تنها منافع خود را در اولویت می دانند و در جهت کسب سود هر چه زیاد از بازار هستند. این گروه که زیاد با انگیزه های کوتاه مدت اقدام به خرید سهام می کنند، ترجیح می دهند هیچ شرکت جدیدی به بازار وارد نشود. این افراد می خواهند با تشکیل حباب قیمتی در بعضی سهم ها به بازدهی بالاتر دست یابند. متاسفانه این گروه راضی به هر گونه رخداد ناخوشایندی جهت دیگر سرمایه گذاران، به منظور بالارفتن سود شخصی خود هستند.

حال این اتفاق می خواهد زیاد کردن قیمت سود بانکی باشد یا رشد قیمت تورم! در اصل عنوان تفاوتی ایجاد نمی کند.این گروه یک بازی برد – باخت را دنبال می کنند که به برد خود و باخت دیگر افراد منتهی می شود. غافل از اینکه باخت دیگر سرمایه گذاران در نهایت به باخت خودشان هر چند با اندکی فاصله زمانی می انجامد. سرمایه گذاران متضرر در بورس نه تنها نقدینگی خود را از بازار خارج می کنند بلکه دیگر اطرافیان را نیز از سرمایه گذاری در بازار سهام منع می کنند. این امر به کم کردن نقدینگی در بازار منجر می شود.کاهش جریان ورود نقدینگی بورس نیز در نهایت گریبانگیر همان سرمایه گذاران منفعت طلب می شود.

تغییر بازی با عرضه های اولیه

فرمول برد – برد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

از سوی دیگر این توصیه را نباید فراموش کرد که بازار سهام به علت وابستگی شدید به اقتصاد کشور همواره در حال توسعه و گسترش هست. همزمان با توسعه و گسترش و به عبارت دیگر رشد اقتصادی، شاهد رشد مولفه های مهم در بازار سهام هستیم. به این ترتیب می توان ردپای ورود پول تازه به اقتصاد کشور را با فاصله نزدیک در بورس رصد کرد. چنانچه از این عنوان بهره برداری صحیحی صورت گیرد، می توان بازی دوسرباخت را به بازی برد – برد عوض کردن داد. انجام عرضه های اولیه با ورود مداوم و مستمر پول تازه به بازار، به برنده شدن تمامی فعالان تالار شیشه ای ختم خواهد شد.

هر چند در بعضی مقاطع سودهای کمتر و بعضا ضررهایی نیز مجبور شوند ولی برآیند نهایی آن کسب سود ممتد در یک بازه زمانی طولانی مدت خواهد بود. در این میان یکی از عنصرهای مهم و تاثیرگذار، عرضه های اولیه هست؛ عرضه های اولیه ای که نه تنها به ورود پول تازه به بازار منجر می شود بلکه کنترل واکنش‌ها هیجانی سهامداران را در پی دارد.این امر در نهایت مانع از تشکیل حباب قیمتی در سهام فعال بازار می شود، از این رو می بینیم که انجام عرضه های اولیه از چند منظر به نفع کلیت بازار و به تبع آن معامله گران سهام است.بر همین اساس بازار سهام در مقاطع متفاوت وقت هايي را در اختيار دارد تا بتواند با روش هايي جذاب، شاهد ورود نقدينگي و تعميق بورس باشد. عرضه هاي اوليه از مهم ترين استراتژي هايي است که اشتياق فعالان بورسي را براي سرمايه گذاري افزايش مي دهد.

عرضه‌های اولیه همواره جهت فعالان بازار سرمایه یک عنوان جالب و فرصتی مناسب جهت کسب بازدهی‌های چشمگیر قلمداد می‌شود. عرضه‌های اولیه در صورت طی مسیر مناسب و با قیم

ازسرگیری عرضه های اولیه بعد از 5ماه

اسفندماه سال 95 بود که طبق بیانات مدیر نظارت بر بورس های شرکت بورس و اوراق، شاهد توقف عرضه های اولیه بودیم. علت مهم این عنوان حمایت از سهامداران و تقویت نقدینگی در گردش بازار عنوان شد. به این ترتیب شرکت بورس از هر گونه عرضه اولیه سهام در بازارهای بورس و فرابورس جلوگیری کرد. این در حالی است که لیست بلند بالایی از شرکت های آماده عرضه چه از کانال بورس و چه فرابورس تهیه شده است بود. در اين ليست شرکت هايي نيز حضور داشتند که به گفته مقامات مسوول، پرونده عرضه آنها آماده بود و حتي زمزمه ورود آنها به بازار در روزهاي آخر سال نيز شنيده می شد. هر چند انتظار می رفت از ابتدای امسال شاهد ورود بنگاه های تازه به بازار سرمایه باشیم که این امر آخر بعد از گذشت بیش از 5 ماه از سال 96، در حال تحقق است.

مسیر توسعه بازار از کانال عرضه های اولیه

فرمول برد – برد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در این راستا ایمان مقدسیان، از کارشناسان بازار سهام با اشاره به اینکه یکی از بااهمیت ترین عوامل تاثیرگذار بر توسعه بازار را می توان عرضه های اولیه دانست، گفت: مسیر رشد و توسعه بازار سرمایه از کانال عرضه های اولیه سرعت بیشتری خواهد گرفت. به طوری که بررسی روند 10سال اخیر بازار سهام بیانگر ورود صنایع و شرکت های تازه به بازار هست. امری که نه تنها زیاد کردن ارزش بازار را به دنبال داشته بلکه تنوع بخشی را نیز به همراه آورده است.وی در ادامه افزود: حال بعد از گذشت چند ماه شاهد ازسرگیری عرضه های اولیه هستیم. عرضه هایی که از جمله مزایای آن توسعه و تعمیق بازار، ورود سرمایه های تازه و حفظ پویایی بورس است.

مقدسیان در ادامه با اظهار این مطلب که عرضه های جدید، امری اجتناب ناپذیر هست، گفت: مخالفت با عرضه های اولیه کار بسیار اشتباهی است و چنانچه این مناسبت نباشد، بازار دچار رخوت خواهد شد و پویایی خود را از دست می دهد. این کارشناس بازار سهام در ادامه به مخالفت بعضی فعالان به وقت عرضه های مزبور اشاره کرد و گفت: شنیده می شود بعضی سرمایه گذاران با عرضه ها در وقت کنونی مخالف هستند و این امر را باعث ایجاد ضربه به بازار می دانند. در واقع چنانچه عرضه اولیه ای با قیمت مناسب و کارشناسی صحیح صورت گیرد، به توسعه بازار کمک بیشتری خواهد کرد.مقدسیان ادامه داد: این در حالی است که ورود شرکت های جدید، ورود پول تازه به بورس را نیز به همراه خواهد داشت. این امر تعمیق هر چه زیاد بازار را در پی خواهد داشت. به گفته مقدسیان، اظهار نظر درخصوص وقت عرضه تنها به نهاد ناظر بازار مربوط است.

«به پرداخت» نخستین عرضه سال 96

در حالی از اسفند سال گذشته تا امروز، عرضه اولیه سهام شرکت های تازه متوقف شده است بود که به رغم آماده بودن شرکت «به پرداخت ملت»، امکان حضور این زیرمجموعه مهم بانک ملت مهیا نبود. حال مقرر شده است تا امروز، 5 درصد سهام «پرداخت» در بورس عرضه اولیه شود که نخستین عرضه اولیه سال 96 خواهد بود. برهمین اساس 47 میلیون و 500 هزار سهم این شرکت از سوی شرکت گروه فن آوران هوشمند بهسازان به عنوان پانصد و نهمین شرکت پذیرفته شده است در بورس عرضه خواهد شد. این عرضه به روش ثبت سفارش و به وسیله کارگزاری بانک ملت خواهد بود. همچنین حداقل قیمت سفارش در این عرضه 1667 تومان و حداکثر قیمت سفارش نیز 1750 تومان درنظر گرفته شده است هست. افزون بر این حداکثر سهمیه جهت هر کد حقیقی و حقوقی 2 هزار سهم تعیین شده است است.

شرکت گروه فن آوران هوشمند بهسازان و تامین سرمایه بانک ملت به عنوان متعهد عرضه و متعهد خرید تعیین شده است اند. «به پرداخت ملت» با سرمایه 95 میلیارد تومانی بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک و تنها شرکت ایرانی حاضر در بین 25 شرکت برتر دنیا و از زیر مجموعه های وابسته به بانک ملت هست. این شرکت سود هر سهم سال مالی جاری را با 111 درصد زیاد کردن نسبت به سود قبلی، 2672 ریال اعلام کرده هست. شرکت «به پرداخت ملت» در فهرست قیمت های بازار دوم و با نماد «پرداخت» درج شده است هست. این شرکت در بخش «کامپیوتر و فعالیت های مربوط به آن» گروه و طبقه «مشاوره مربوط به نرم افزار و عرضه نرم افزار» قرار گرفته است.

دیگر مزایای عرضه های اولیه

همواره در بورس هاي بزرگ دنیا نهادهاي سياست گذار در پي ارائه ابزارها و مکانيزم هايي هستند تا بتوانند عمق و وسعت بازار را افزايش دهند. يکي از مواردي که در مقاطع متفاوت زماني توانست فعالان اقتصادي را به معامله در بازار سهام ترغيب کند، عرضه هاي اوليه بوده هست. عرضه هاي اوليه در طول تاريخ فعاليت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران يکي از جذابيت هاي بازار براي فعالان تالار شيشه اي بوده است به طوري که سهامداران با اشتياق به خريد سهام شرکت هايي که براي اولين بار و با قيمت هاي نسبتا مناسب وارد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مي شدند، اقدام مي کردند و در بيشتر موارد نيز طي حداکثر چند روز بعد از عرضه نيز بازدهي مناسبي را از اين محل کسب مي کردند.

بررسی روند کلی عرضه های اولیه حکایت از جذب نقدينگي در این نمادها و ورود پول تازه از بازارهای موازی به بورس دارد. به این ترتیب عرضه هاي اوليه سهام، گسترش عرضي بازار سهام را به دنبال دارد و مانع از تراکم نقدينگي در بازار مي شود. بر اين اساس علاوه بر جذب بيشتر نقدينگي به سمت سهام با عرضه هاي اوليه منطقي و با ساز و کار مناسب قيمت گذاري، مي توان بعضا از ايجاد حباب هاي پنهان قيمتي که با کم کردن شناوري سهام همراه رخ مي دهد، جلوگيري کرد. به عبارت صحیح تر عرضه هاي اوليه مي تواند در شرايط کنوني به عنوان مکاني جالب براي جذب نقدينگي به سمت بازار سهام باشد. از سوي ديگر، اين عرضه ها مي تواند مانعي براي رشدهاي هيجاني بازار باشد. از آنجا که عرضه هاي اوليه تعميق هرچه بيشتر بازار را به همراه دارد، ورود پول به سهام شرکت هاي جديد مي تواند تمايل سهامداران را به سفته بازي در بسياري از نمادها کم کردن دهد.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs