زنگ تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران

زنگ: تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران هنرمندان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری داستان جنجالی‌ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

وزیر ارشاد از عبدالعلی علی‌عسگری خواسته ربنای شجریان در ایام ماه رمضان از تلویزیون پخش شود.  

داستان جنجالی‌ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

داستان جنجالی ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

عبارات مهم : داستان

وزیر ارشاد از عبدالعلی علی عسگری خواسته ربنای شجریان در ایام ماه رمضان از تلویزیون پخش شود.

ربنای محمدرضا شجریان شاید جنجالی ترین قطعه موسیقی مذهبی تمام تاریخ این سرزمین باشد. قطعه ای که جهت عده ای ابزاری است جهت مخالفت، جهت تعدادی خاطره ای ریشه دار هست، جهت بعضی وسیله ای است جهت نشان دادن تعلق خاطرشان به یک جریان و یک گروه و جهت بخشی نیز البته بهانه ای جهت نشان دادن قدرت.

داستان جنجالی‌ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

قطعه ای چنان مهم و جنجالی که پایش به مناظره های تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری نیز کشیده می شود و می گویند بخشی از استراتژی طیفی جهت جلب نظر مردم نیز بوده هست. قطعه ای که خیلی ها تلاش کرده اند شبیه آن را عرضه کنند و فهمیده اند تا ربنای شجریان وجود دارد، در این حوزه جایی جهت کسی دیگر نیست.

داستان ربنا ولی از آن جا شروع شد که استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان به خاطر رعایت نکردن حقوق مولف از صداوسیما شکایت کرد. آن روزها هنوز نه ماجرای ممنوع الکاری شجریان پیش آمده بود و نه موضع گیری هایش علیه طیفی خاص. آن روزها در نگاه دولتمردان شجریان هنوز شجریان بود و نه به عنوان نمونه یک بیمار خاص که دولت از او استفاده می کند. چنین بود که استاد شجریان در موضعی آشکارا بالا، پخش تمام آثارش را از صداوسیما ممنوع اعلام کرد.

وزیر ارشاد از عبدالعلی علی‌عسگری خواسته ربنای شجریان در ایام ماه رمضان از تلویزیون پخش شود.  

در این میان، ولی استاد در نامه ای ربنا و مناجات افشاری را به ملت کشور عزیزمان ایران تقدیم و تأکید کرد حساب این دو اثر از بقیه آثارش جداست: ربنا هدیه من به مردم شریف و نجیب و روزه دار کشور عزیزمان ایران است و هرگز به خودم اجازه نمی دهم تا آن را از این مردم نیک سرشت دریغ کنم.

اما جهت مدیران و سیاست گذاران صداوسیما بازی تازه شروع شده است بود. اینان که همواره در بزنگاه های مهم با استفاده از صورت ها و جریاناتی که در مواقع عادی جایی در رادیو و تلویزیون نداشتند، ماهی های درشتی از اوضاع فرهنگی این دیار صید می کردند، انگار مدت ها بود منتظر این اقدام از سوی شجریان بودند. ربنا به عنوان یکی از خاطره سازترین دعاهای تاریخ تلویزیون – شاید در کنار اذان موذن زاده اردبیلی – هر لحظه آن قدر حامی و هوادار داشته که مدیران تلویزیون حتی فکر ممنوع کردن آن را نیز نکنند، ولی شجریان خود بهانه را دست آنان داده بود و بنابراین با وجود اجازه پخش شجریان، عده ای از مدیران رادیو و تلویزیون اعلام کردند دیگر حتی ربنای استاد را هم پخش نمی کنند.

ازجمله آنها، محمدحسین صوفی، معاون صدا که پیشترها ریاست مرکز موسیقی صداوسیما را به عهده داشت، بود که در واکنشی تند اعلام کرد: از این بعد حتی در ماه رمضان صدای محمدرضا شجریان از شبکه های رادیویی پخش نمی شود. با این که جهت تولید بعضی از آثار استاد شجریان شرکت صداوسیما و بعضی دیگر خود ایشان هزینه کرده هست، با این حال از این بعد هیچ یک از این دو دسته آثار از رادیو پخش نمی شود.

داستان جنجالی‌ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

البته این موضع گیری تنها موضع گیری مدیران تلویزیون نبود و مدیرانی هم بودند که درخواست کردند در این مبارزه میانه را بگیرند که یا مسئله پیش آمده حل شود یا این که ترکش های دعوا دامن آنان را نگیرد. از این گروه، یکی شان، زراعتگر، مدیر نظارت و ارزشیابی مرکز موسیقی صداوسیما بود: تصمیم گیری جهت پخش یا عدم پخش در مورد آثار متفاوت شجریان متفاوت هست، ولی هرگونه تصمیم گیری و مصوبه حقوقی که براساس درخواست این هنرمند اتخاذ شود، حتی اگر مشمول بر ادعیه و ربنا نیز باشد، مورد پذیرش مرکز موسیقی نیز قرار خواهد گرفت. در همان روزها پرویز فارسیجانی، دبیر شورای معارف سیما هم با تکذیب محدودیت پخش ربنا گفت: بعد از این ربناهای مختلفی با صدای بازیگران و صورت های معروف متفاوت پخش خواهد شد که یکی از این کارها به آقای شجریان تخصیص داده شده است دارد.

این داستان ادامه یافت. چند سال که گذشت و تب و تاب ماجراهای سال ٨٨ که فرو نشست، دوباره رسانه ها یاد ربنا افتادند و مطالبات رسانه ها، مردم و بازیگران و صورت های معروف راجع به پخش این اثر شاخص همه جا را پر کرد. در چهار سال اخیر چنین به نظر می رسید این غائله بالاخره ختم به خیر خواهد شد، ولی نشد. همه ساله درحالی که اظهارنظرهای مسئولان و مدیران صداوسیما چنین وانمود می کرد که مسئله خاصی جهت پخش ربنا وجود ندارد، ولی در دقیقه نود همه چیز منتفی می شد و بحث به سال بعد کشیده می شد. امسال ولی انگار به نظر می رسد خبرهایی در راه است.

وزیر ارشاد از عبدالعلی علی‌عسگری خواسته ربنای شجریان در ایام ماه رمضان از تلویزیون پخش شود.  

خبرهایی که جهت دوستداران استاد می تواند بسیار خوش باشد. نخستین جرقه را خبرگزاری ایرنا زد که در خبری کوتاه از نامه دولت به صداوسیما جهت پخش ربنای شجریان خبر داد. درواقع اتفاقی که رخ داده بود، این بود که به احتمال زیاد امسال بعد از ٩ سال بالاخره صدای ربنای محمدرضا شجریان در ماه رمضان از صداوسیما پخش خواهد شد. در این باره آمده بود که سیدرضا صالحی امیری، وزیر ارشاد به عبدالعلی علی عسگری نامه ای نوشته و خواسته ربنای شجریان در ایام ماه رمضان از تلویزیون پخش شود. گفته می شد این نامه در حاشیه نشست اعضای کابینه حسن روحانی تسلیم عبدالعلی علی عسگری، مدیر شرکت صداوسیما شده است هست. البته در ادامه گفته شده است بود که هنوز خبری راجع به تصمیم گیری جهت پخش ربنای شجریان در ایام ماه رمضان سال ٩٦ منتشر نشده است.

موضع استاد البته همچنان همانی است که از سال ٧٤ یعنی دوره ای که علی لاریجانی ریاست شرکت صداوسیما را به عهده داشت، بر آن پای فشرده هست. شجریان همپا با نامدارانی چون شهرام ناظری، حسین علیزاده، فرهاد فخرالدینی و… درتمام سال ها به نمایش غیرقانونی آثارشان از تلویزیون انتقاد و اعتراض داشتند. با وجود این، گفته های سالار عقیلی، ماجرا را جدی تر کرده است.

داستان جنجالی‌ترین قطعه تمام تاریخ این سرزمین

این خواننده محبوب که در بین مدیران رسانه ملی نیز از بازیگران و صورت های معروف خوشنام و محبوب قلمداد می شود، روز گذشته در انتقاد به اوضاع موسیقی در تلویزیون کنایه ای هم به این داستان زده بود: هنگامی که صدا و سیمای ما صدای استاد مُسَلّم آواز ایرانی محمدرضا شجریان را از مردم دریغ می کند و حتی ساز را نشان نمی دهد، چه توقع دیگری جز آنچه اکنون هست، می توان داشت. … و داستان همچنان ادامه دارد. ربنا همچنان تیتر نخست اخبار می شود، بی این که داستان به نقطه آخر برسد. آیا باز هم در سال آتی در آستانه رمضان رسانه ها از پخش قریب الوقوع ربنای شجریان خبر خواهند داد؟

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: داستان | شجریان | داستان | موسیقی | تلویزیون | صداوسیما | ماه رمضان | تلویزیون | استاد شجریان | محمدرضا شجریان | مدیران رسانه ملی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs