زنگ تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران

زنگ: تصویر کشاورز بازیگر کشاورز بازیگران هنرمندان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران با بیان آنکه قیمت عفونت اچ آی وی با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان در حال زیاد کردن است و درمیان زن

هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

عبارات مهم : ایران

عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران با بیان آنکه قیمت عفونت اچ آی وی با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان در حال زیاد کردن است و درمیان زنان هم زنان جوان، زیاد در معرض خطر قرار دارند گفت: آنچه نگرانی ها را در مورد ایدز در کشور کشور عزیزمان ایران زیاد کردن می دهد نسبت به سرعت رو به رشد تعداد موارد مبتلا شدن از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در مقایسه با سایر روش های انتقال ویروس است که با شروع “موج سوم ایدز” در کشور عزیزمان ایران آشنا شده است است.

به گزارش ایسنا، شیرین احمدنیا در نشست «ایدز، مادری و آسیب پذیری مضاعف زنان» که به همت انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران برگزار شد افزود: بیماری ایدز سالهاست که در سراسر دنیا در حال گسترش است و در میان مردمی که نسبت به خطر آن به اندازه کافی آگاهی نداشته اند، به صورت روزافزونی قربانی می گیرد.

هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

وی در ادامه با بیان آنکه این بیماری به سرعت به چهارمین علت فوت و میر در دنیا امروز تبدیل شده است است اظهار کرد: علی رغم این که مردان در ابتدا بیشترین قربانیان این بیماری بوده اند، ولی قیمت عفونت اچ آی وی(ایدز) با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان (به عنوان مثال در نتیجه تماس با شرکای جنسی مبتلا به ویروس) در حال زیاد کردن هست؛ این درحالیست که درمیان زنان هم، زنانِ جوان، زیاد در معرض خطر قرار دارند.

این عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران ادامه داد: آنچه نگرانی ها را در مورد ایدز در کشور کشور عزیزمان ایران زیاد کردن می دهد نسبت به سرعت رو به رشد تعداد موارد مبتلا شدن از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در مقایسه با سایر روش های انتقال ویروس است که با شروع “موج سوم ایدز” در کشور عزیزمان ایران آشنا شده است است.

عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران با بیان آنکه قیمت عفونت اچ آی وی با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان در حال زیاد کردن است و درمیان زن

احمدنیا تصریح کرد: تفاوتی در نحوه ابتلای به این ویروس در کشور عزیزمان ایران دیده می شود و آن نسبت بالاتر انتقال از طریق سرنگ آلوده (در میان معتادان و افراد زندانی) بوده؛ این درحالیست که انتقال از طریق تماس جنسی در نتیجه رفتارهای پرخطر نیز به سرعت رو به زیاد کردن است.

نسبت متفاوت ابتلای به ایدز بین زنان و مردان

وی افزود: در میان زنان، نسبت قابل توجهی را مبتلایانی تشکیل می دهند که در چارچوب روابط زناشویی و در کانون خانواده مبتلا شده است اند یعنی از طریق همسرشان و در چارچوب ایفای نقش همسری و مادری بیمار شده است اند.

هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه افزود: در سالهای اخیر در مجموعه تلاش هایی که جهت مقابله با گسترش اچ آی وی(ایدز) صورت می گیرد بیش از پیش به مسئله تفاوت های جنسیتی توجه شده است هست، لیکن این آشنایی به تدریج حاصل شده است است که زنان و مردان به نسبت های متفاوتی در معرض ابتلای ایدز قرار دارند و مبتلا می شوند.

احمدنیا در ادامه عنوان کرد: علی رغم این که در بسیاری از نقاط جهان، به خاص در جوامع پیشرفته تر امیدواری در باب تثبیت و کنترل روند گسترش ایدز به وجود آمده هست، با این حال همچنان در بعضی مناطق دنیا نظیر آفریقا، نسبت های گسترش این بیماری در میان زنان و مردان بسیار نابرابر رشد کرده هست.

عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران با بیان آنکه قیمت عفونت اچ آی وی با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان در حال زیاد کردن است و درمیان زن

وی در ادامه افزود:د ر جنوب افریقا زنان رقمی در حدود 58 تا 62 درصد مبتلا شدن به اچ ای وی مثبت را به خود تخصیص داده شده است داده اند؛ این درحالیست که نگاهی به آمارهای تازه نشان می دهد که در بعضی مناطق جنوب آفریقا بیش از یک نفر از هر سه زن، در محدوده ی سنین 25 تا 34 سالگی، اکنون با ویروس اچ آی وی به حیات خود ادامه می دهند.

زنان سریعتر از مردان به ایدز مبتلا می شوند

هشدار در خصوص ابتلای زنان جوان به «ایدز»

این عضو عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران افزود: در روند رو به گسترش ایدز در جهان، همه در معرض مبتلا شدن قرار دارند، ولی ترساندن ایدز جهت زنان در مقایسه با مردان بالاتر است.

احمدنیا در خصوص چرایی این مسئله تصریح کرد: از لحاظ شرایط بیولوژیک تفاوت های دستگاه تناسلی زنان و مردان، زنان را در اوضاع ابتلاپذیری و آسیب پذیریِ بالاتری قرار داده است به طوریکه سطوح مخاطی بیشتری در معرض آلودگی به ویروس قرار دارد.

وی افزود: این درحالیست که پایگاه اقتصادی اجتماعی نازل تر زنان در مقایسه با مردان، و وابستگی هایی که به مردان زندگی ارزش پیدا می کنند نیز، منجر به فرودستی زیاد آنان و وقت های محدودترشان جهت کنترل شرایطی می شود که آنها را معرض خطر مبتلا شدن قرار می دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه افزود: همچنین آنکه وابستگی اقتصادی زنان به شرکای زندگی شان، باعث آسیب پذیری زیاد آنها می شود لیکن از قدرت تصمیم گیری جهت محافظت از خود در برابر مخاطره مبتلا شدن به ویروس اچ آی وی برخوردار نیستند.

احمدنیا ادامه داد: این نابرابری در روابط جنسیتی منجر به برقراری هنجارهای رفتاری متفاوتی در میان مردان و زنان می شود، به این ترتیب که در جایی که از زنان انتظار می رود پایبند به شرایط تک همسری باشند و وفادار به همسران خود باشند، شوهران ارزش از سوی جامعه با چندان ممانعتی ( در خصوص وارد شدن ارزش به روابطی خارج از چارچوب زناشویی – که حتی در مواقعی در چارچوب کاملاً شرعی نیز صورت می گیرد، به عنوان نمونه در قالب ازدواج موقت) روبرو نیستند.

وی افزود: این درحالیست که در بسیاری از فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، اقشار اجتماعی، مقاومت و عدم میل به جهت استفاده از کاندوم وجود دارد و زنان از قدرت مورد نیاز جهت وادار یا تشویق کردن همسران ارزش به کاربرد آن در جهت مقابله با ویروس اچ آی وی به منظور محافظت از خودشان، برخوردار نیستند.

احمدنیا ادامه داد: ملاحظات و محدودیتهای فرهنگی باعث می شود که زنان و مردان اطلاعات و آگاهی های مورد نیاز را در زمینه ارتباط زناشویی سالم دریافت نکنند و در بسیاری از موارد پورنوگرافی تبدیل به منبع کسب اطلاعات غلطی که حیات جنسی سالم در کانون خانواده را نیز خدشه دار می کند، می شود و به این ترتیب الگوهای ناسالم زمینه را جهت اعمال خشونت و بی تدبیری جهت پیشگیری از ایدز و سایر بیماری های مقاربتی گسترش می دهد.

وی افزود: در حال حاضرخشونت و پرخاشگری در خانواده، بروز رفتارهای پرخطر، عدم رعایت حقوق بهداشت باروری، انتظارات و حریم شخصی متقابل همسران، و … از جمله پرسشها و پرسشها مرسوم در زمینه ارتباطات سالم و سلامت اجتماعی همسران است که زنان را آسیب پذیرتر می کند؛ به خاص زنانی که از پایگاه اقتصادی اجتماعی پایینی برخوردار باشند و نتوانند در یک چانه زنی معقول و منطقی در برابر تحمیل شرایط نامطلوب ایستادگی کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: افراد اچ آی وی مثبت همواره به قربانیان تبعیض و انگ منفی ایدز تبدیل می شوند و علاوه بر این که ناچارند با پرسشها و چالش های مبارزه با خود بیماری دست و پنجه نرم کنند، بار اضافی طرد از سوی افراد خانواده یا دوستان را نیز مجبور می شوند و گاه از منزل ، از محل تحصیل یا کار، حلقه های دوستی ارزش و… رانده می شوند و قربانی انواع خشونت و طرد و تبعیض هستند.

احمدنیا تاکید کرد: این طرد اجتماعی، افراد مبتلا را تا حد زیادی حتی از کسب حمایت های اجتماعی که جهت اصلاح هر نوع بیماری ضرورت می باید محروم می کند.

وی در ادامه افزود: در بعضی از موارد این بیماران از راحت ترین حقوق اجتماعی، امکان ازدواج، ورود به اشتغال، حفظ موقعیت های شغلی یا تحصیلی، سکونت در بعضی محله ها و حوزه های همسایگی و برخورداری از امکانات رفاهی یا حتی پزشکی و درمانی به علت وجود تصویر العمل هایی نادرست سایرافراد جامعه و حتی پرسنل پزشکی و بهداشتی نهادهای ارائه دهنده خدمات درمانی و بهداشتی محروم می شوند.

انگ و برچسب منفی مرتبط با شیوه های مبتلا شدن به ایدز در زنان زیاد از مردان است

این عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور عزیزمان ایران در ادامه خاطرنشان کرد:زنان نیز مانند مردان در معرض مسئله استیگما یا برچسب و انگ منفی به علت ابتلای ارزش به این بیماری قرار دارند، هر چند مشاهدات نشان می دهد که حتی در این زمینه نیز، زنان به نسبت های بالاتری در مقایسه با مردان، از انگ و برچسب منفی مرتبط با شیوه های مبتلا شدن به این ویروس زحمت می برند.

احمدنیا تصریح کرد: جامعه همواره مدارای بیشتری نسبت به مردان مبتلا روا داشته، لیکن تصور بر این است که زنان مبتلا از دایره نجابت خارج شده است یا زنانی بی مسئولیت و بی بند و بار بوده اند و بنابر این فشار و عذاب ناشی از باورهای غلط و برچسب زنی علیه مبتلایان به این ویروس، جهت زنان به شکلی مضاعف تجربه می شود؛این درحالیست که به واسطه موقعیت نابرابر زنان در سطح جامعه و مسائلی همچون فقر و هویت وابسته آنان شاهد رفتارهای تلافی جویانه و انتقام گیرانه هم بوده ایم.

وی در ادامه با تاکید برآنکه مبارزه با انگ و برچسب های تلخ مرتبط با ایدز که ادامه حیات را جهت مبتلایان بسیار سخت می سازد، کمابیش به همان اندازه تامین و تدارک مواظبت های درمانی موثر جهت مقابله با بیماری اهمیت و ضرورت دارد گفت: با در نظرگرفتن این که مبارزه با نگرش های منفی و عوض کردن نگرش نسبت به مبتلایان به ایدز و ریشه کن کردن این گونه برچسب زنی ها در میان مردم کار آسانی نیست، مورد نیاز است که به دنبال اقداماتی جهت اصلاح شرایط و کیفیت زندگی مبتلایان به این ویروس باشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: یافته های پژوهشی حکایت از این داشته که بعضی از کارها مداخلاتی همچون اطلاع رسانی گسترده، ارائه خدمات مشاوره ای، آموزش مهارت های مقابله و تماس و معاشرت مستقیم مردم با افرادی که با این ویروس زندگی می کنند (مقابله با پنهان کاری ناگزیر) در این زمینه موثر واقع شده است اند.

احمدنیا ادامه داد: از سوی دیگر می توان به مداخلات بافایده دیگری نیز همچون آنکه افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی را در خصوص حقوق انسانی بنیادین ارزش آموزش و آنها را با شیوه پیگیری و احقاق این حقوق، از طریق فرایندهای قانونی و حقوقی آشنا کنیم نیز در دستور کار قرار گیرند.

وی در آخر با بیان آنکه در صورت مبتلا شدن به این بیماری فرد طرد ، تبعیض و محرومیت تحمیلی را تجربه می کند گفت: در چنین شرایطی ضرورت آگاه سازی و حساس سازی از طریق بسیج نیروهای اجتماعی و راه اندازی انجمن های حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در جهت گسترش حمایت های اجتماعی نسبت به مبتلایان به این بیماری بیش از پیش ضرورت دارد.

واژه های کلیدی: ایران | مردان | ویروس | بیماری | مبتلا شدن | زنان و مردان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs